Saç Dökülmesini Önleyen Şifalı Bitkiler

Saç dökülmesinin sebeplerinden birisi kalıtsallıktır. Erkeklerde daha sık karşılaşılan bu problemin diğer sebepleri arasında; yetersiz ve dengesiz beslenme, gastrointestinal (mide ve bağırsaklarla ilgili) problemler, parazitler, hormonal bozukluklar, düzensiz tiroid fonksiyonları sayılabilir. Uzmanlar bu problemleri ortadan kaldırmadan saç dökülmesinin önüne geçilemeyeceğinin belirtmektedir.

Saç dökülmesini önlemek için:

Düzenli beslenmek ve protein, çinko, B12 vitaminleri, folik asit ve bakır gibi vitamin ve minerallerin vücutta eksik olmamasına dikkat edilmelidir.
Saça ve saç derisine zarar verebilecek ürünlerden kaçınılmalıdır. Örneğin, sprey, jöle, saç açıcılar, saç düzleştiriciler gibi saçın doğasını bozan ve deriye zarar veren ürünleri mümkün olduğunca az kullanılmamalıdır.
Saçları hergün yıkamak yerine 2 ya da 3 günde bir ph değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkamak daha doğudur.
Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
Aşırı miktarda A vitamini alımı saç dökülmesini tetikleyeceğinden buna dikkat edilmelidir.
Saç derisinde kan dolaşımını arttırmak saçlar üzerinde de olumlu etki yaratır. Bu sebeple arada bir parmak uçları ile saç derisine masaj yapılmalıdır.
Birçok ciddi rahatsızlığa sebebiyet veren stres saç dökülmesinde de oldukça etkilidir. Bu yüzden stresten uzak durulmalıdır.
Birçok besin özellikle taze suyu sıkılmış sebze ve meyveler saç dökülmesini önlemek için oldukça etkilidir. Aşağıda bu problemi çözmeye yardımcı olacak bir reçeteyi bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Sebze Suyu
Malzemeler:

3 adet orta boy havuç
½ orta boy pancar
½ ıspanak
Yarım fincan ısırgan otu yaprağı
Yarım fincan alfa alfa filizi
Hazırlanışı:

Malzemelerin suyunu çıkardıktan sonra elde edeceğiniz karışımı günde bir ya da iki defa içebilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Maske
Malzemeler:

1 fincan zeytin yağı
1 yumurta sarısı
Birkaç damla limon
Yarım fincan sıcak su
Hazırlanışı:

Malzemeleri iyice karıştırın ve saçınıza uygulayın. Daha sonra bir poşet yardımıyla saçınızı sarın ve 10 dakika bekleyin (10 dakikayı geçmeniz önerilmez) ve iyice yıkayın.

Etiketler: , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama
    null