hamile kalmadan önce yapmanız gerekenler

Sağlıklı bebeğe sahip olmak için anne adaylarının gebelik öncesi muhakkak bir dizi kan testi yaptırmaları gerektiği, ancak bu konunun genelde ihmal edildiği belirtildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Evrüke, yaptığı açıklamada, hiçbir anne ve babanın dünyaya getirdiği bebeğin hayatı boyunca taşıyacağı bir hastalık, bedensel ya da zihinsel özürle yaşamasını arzu etmeyeceğini, ancak tüm uyarılara rağmen hamilelik öncesi yapılması gereken tetkiklerin ihmal edildiğinisöyledi.

Anne adaylarına, Hamilelik öncesi mutlaka bir dizi test yaptırın uyarısında bulunan Doç. Dr. Evrüke, şöyle konuştu:

Özürlü olsun veya olmasın, tüm aile için sosyal, ekonomik ve ruhsal sorunlara neden olur. Bir takım ihmaller, tecrübesizlikler, bilgi eksikliği ve elde olmayan nedenlerle ortaya çıkan olumsuzluklarıgiderme şansı vardır. Hamilelik öncesi tetkikler, kalıtsal hastalıklarhariç riskleri sıfıra indirgemez ancak en aza çeker.”

Doç. Dr. Evrüke, genel sağlık muayenesi, diş bakımı ve tedavisi, kan grubu, kan sayımı ve idrar tahlilinin, yapılması zorunlu tetkikler olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Eşler arasındaki kan uyuşmazlığı en önemli problemler arasında yer alıyor. Annenin kan grubu RH negatif, babanın kan grubu RH pozitifolduğunda bebekte kan uyuşmazlığı ortaya çıkıyor. Bunun için doğum öncesi tedbir alınması zorunlu hale geliyor.”

Toksoplazma Tehlikesi
Doç. Dr. Evrüke, anne adayları için en önemli sorunlardan birinin de insanlara köpek ve kediden geçen ya da çiğ et tüketiminden kaynaklanan ve toksoplazma denilen bir tür parazit olduğuna dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

“Bir anne adayı hamileliği sırasında toksoplazma parazit ile enfekte olursa ve enfeksiyon anne karnındaki bebeğe geçerse hamileliğin ilk 3 ayında düşük doğuma neden olabilir ya da yeni doğanda tahripkar etkiler bırakır. Hatta, bebekte körlüğe kadar giden kötü sonuçlara yol açabilir.”

Anne adaylarının tükettikleri ete de dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Evrüke, “Anne adayları eti iyice pişirdikten sonra tüketmelidir. Özellikle çiğ köfte gibi yemek türlerinin yaygın olarak tüketildiği yörelerde yaşayanlar buna daha çok özen göstermelidir. Çünkü çiğ et toksoplazma parazitinin oluşmsında büyük etken olmaktadır” dedi.

“Ailesinde kalıtsal hastalığı olanlar da genetik danışmanlık merkezine mutlaka başvurmalıdır” diyen Doç. Dr. Ecvrüke, bu durumdakikişililerin diğer anne adaylarına oranla daha temkinli davranması gerektiğini kaydetti.

Doç. Dr. Evrüke, gelişen tıp sayesinde anne karnındaki bebeğin yaşatılma şansının yüksek olduğunu ifade ederek, anne adaylarına, “Ancak, yine de işi şansa bırakmayın” önerisinde bulundu

Etiketler: , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama
    null