El ve yüz felci tedavisinde umut veren gelişme

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalında görevli bir grup akademisyen, sinir kesilerinde, hastanın vücudundan alınan yağ dokularından elde edilen kök hücrelerin iyileşmeyi olumlu etkilediğini belirledi.

Deneysel çalışmalarından olumlu sonuçlar elde eden bilim insanları, bunu klinik uygulamalara taşıyıp kesilerle görülen el, kol, bacak ve yüz felçlerinin tedavisine katkılar sağlamayı hedefliyor.

Fakültenin Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Kahveci, tıpta kök hücre ve sinir iyileşmesi çalışmalarının yeni ve araştırmalara açık bir konu olduğunu söyledi.

Sinir iyileşmesinde kök hücrenin etkilerini araştırdıklarını belirten Kahveci, “Çalışmamız kapsamında sinir iyileşmesinin erken dönemlerinde yoğun kök hücre içeren yağ dokusunun kullanılmasında çok olumlu sonuçlar ortaya çıktı. Tabii ki bu deneysel bir çalışma. Klinikte uygulanabilmesi için birtakım aşamalardan geçmesi gerekiyor” dedi.

El, kol, bacak ve yüz felçlerine yol açan sinir kesilerinin özellikle iş ve trafik kazalarında görüldüğünü aktaran Kahveci, bunların iyileşmesi ve mikrocerrahi tekniklerle onarılması gerektiğini anlattı. Bu onarımlarda her zaman iyi sonuç almanın mümkün olmadığı bilgisini veren Kahveci, “Bu tedavide alınacak sonucun etkisini artırmak için o bölgeye kök hücre ya da kök hücreyi ayırmadan yağ dokusu eklemek, iyi sonuç almayı sağlıyor. Araştırma Görevlimiz Burak Ersen ile yaptığımız deneysel çalışmalarda, yaralı bölgeye kök hücre ilavesinin, erken dönemde sinir iyileşmesini artırdığına dair pozitif sonuçlar elde ettik. Bu, gelecek için oldukça umut verici bir sonuç” ifadesini kullandı.

“Tıbbi etik bakımından sakıncası yok”

Kahveci, deneysel çalışmalarının yaklaşık 1,5 yıl sürdüğünü dile getirdi.

Tıbbi etik bakımından bunun herhangi bir sakıncası bulunmadığını vurgulayan Kahveci, “Bu konu, etik birtakım tartışmalara kapalı çünkü kişinin kendi yağ hücrelerini alıyoruz. Dolayısıyla dışarıdan ya da başka bir canlıdan doku nakli ihtiyacı olmadığı için uygulamanın kısa sürede hayata geçeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Ramazan Kahveci, deneysel çalışmayı kliniğe uygulayıp tüm vakalarda olumlu sonuç almayı beklemenin doğru olmayacağını ifade etti.

Söz konusu çalışmanın genişletilebileceğini kaydeden Kahveci, “Kök hücrenin, omur siniri dediğimiz büyük sinirin ya da beyindeki sinir hücrelerinin iyileşmesine de olumlu etkileri olacağını varsaymak mümkün ama bunun deneysel çalışmasını yapmak ve sonrasında kliniğe uygulamak ciddi zaman alacaktır. Bu, bizim için umut verici bir gelişme ve kök hücrenin bundan sonra da tıp alanında birçok gelişme getireceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

Etiketler: , , , , , , , ,

Soğuk Havada Yüz Felci Riski Artıyor

Soğuk havalar bazı hastalıkların da tetikleyicisi olabiliyor. Bunlardan biri de yüz felci… Hastalıktan korunmak için soğuk havalarda iyi giyinmek, ıslak saçla dışarı çıkmamak, arabada pencere açmamak gerekiyor.

Kış mevsimiyle birlikte bazı hastalıklarda da artış gözleniyor. Bu hastalıklardan biri de yüz felci. Yüz felci vakalarının önemli kısmını soğuk havalar tetikliyor.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefa Dereköy, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Facel sinir felçlerini özellikle yarısını bel paralizi dediğimiz soğukla ilintili olan soğuk günlerde kış günlerinde, daha ziyade de vücutta bağlantılı olabilen bir felç tablosu şeklinde görüyoruz. Bunun dışında travmatik diyebileceğimiz ve diğer enfeksiyonlar diyebileceğimiz çeşitli nedenler oluşturuyor.”

Yüz felci kolay fark edilebilen bir hastalık.

Prof. Dr. Dereköy, bu konuda, “Yüz felçlerinde çok ani olarak gelişen alın bölgesinde kırışıklığın olmaması, mimik kaslarında hareketlerin kaybolması, ağız aralığının daralması, özellikle gülerken veya konuşurken yüz bölgesinde asimetrik bir mimiğin gelişmesi tablosudur. Tek taraflı olarak cereyan ettiği için çok çabukça fark edilir” diye konuştu.

Bu belirtilerin görüldüğü hastanın bir an önce bir hekime başvurması gerekiyor.

Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Hastalıktan korunmak için dikkat edilmesi gereken şeyler de var. Prof. Dr. Dereköy, bu konuda şu önerilerde bulundu:

“Öncelikle hastaların soğuk ve ıslak tablolara dikkat etmesi lazım. Nedir; sabahleyin çok soğuk bir havada dışarıya ıslak saçlarla veya banyo yapılmış, henüz yapılmış, kurutulmadan ortaya çıkan bir şekilde bir kişinin soğuğa maruz olması buna yol açacaktır. Üstüne üstlük bir arabada, üstü açık veya penceresi açılmış bir şekilde rüzgarı alan bir şekildeki seyri de son derece önemli. Bu şekildeki bir tablo yüz sinirini son derece rahatsız edebilecektir. Bu son derece önemli.”

Tedavisi Mümkün

Yüz felci ilk görüldüğünde ürkütücü bir tablo ortaya çıkarsa da tedavi edilebilen bir hastalık. Fizik tedavisi ve hekim kontrolünde virüslere karşı kullanılan ilaçla yüz felci iyileştirilebiliyor.

Etiketler: , , , , , ,
null
    null