Ender Saraç Kilo Vermeye Yönelik Bilgiler

Dr. Ender Saraç, Bodrum’da danışmanlığını yapıp eğitim verdiği sağlıklı yaşam merkezinde “zayıflama” konulu bir anlatım gerçekleştirdi.
Aile Hekimliği, Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç, High Health Center By Ender Saraç’ta “Fazla kilolardan nasıl kurtulmalıyız”, “Sağlıklı beslenmek için günlük hayatımızda nelere dikkat etmeliyiz” gibi konularda aktardıklarını katılımcılar dikkatle dinledi. Dr. Saraç, kış mevsimin yağlanma eğilimi arttığını belirterek, bu nedenle bazı kurallara dikkat etmek gerektiğini söyledi. Saraç, “Yoksa ne olduğunu anlayamadan önümüzdeki yaz büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bunun için ilk önce göbek ve bel civarınızı ölçeceksiniz. Erkekseniz 94 kadınsanız 88 santimetreyi geçmeyecek. Göbek ve bel civarını ölçerken ayakta durup göbek deliğinin bir parmak kadar altından bir mezurayla fazla sıkmadan ölçeceksiniz ve haftada bir bu ölçümün tekrarlayacaksınız. Eğer her hafta bir santimetre ekleniyorsa durum kötüye gidiyor demektir” dedi.
“Günde 6-7 fincan sıcak su için” önerisinde bulunan Ender Saraç, şunları kaydetti:
“Akşam geç vakitte ve ağır yiyecekler yemeyeceksiniz. Yemekleri yavaş yavaş çok acele etmeden, çok stres altında olmadan yiyeceksiniz. 5’i bir yerde çayı diye tarif edilen bir çay var. İçerisinde avokado yaprağı, mısır püskülü, kiraz sapı ve sapları ile maydanoz ve yeşilçayın olduğu bir karışım. Bu çaydan da günde 2 veya 3 fincan açık olarak içebilirsiniz. Metabolizmayı canlandıran bazı baharatları artırabilirsiniz. Egzersiz olmadan sağlıklı zayıflama olmaz. Günde en az 20 dakika egzersiz gerekli. Ayda
bir veya iki kez hamam ya da saunaya giderek sıkı ter atın ve peşinden de iyi bir kese yaptırın. Hepsinden önemlisi daha zayıf, daha sağlıklı, olmayı isteyecek ve karar vereceksiniz. Bununda arkasında duracaksınız. Kışın yemek aralarında bitki çayı içmek, günde iki küçük şişe maden suyu içmek yardımcı olan diğer unsurlar.”

Etiketler: , , , , , ,

Dr. Ender saraç Cilt Kırışıklıkları için lavantalı maske

Dr. Ender saraç Cilt Kırışıklıkları için lavanta kürünü öneritor.
Bir su bardağı lavanta çiçeği
bir bardak portakal suyu
1–2 dilim kabuğu soyulmuş salatalık
Yumurta sarısı
bal
mısır unu
Hazırlanışı : Bir su bardağı dolusu lavanta çiçeğini bir bardak portakal suyu ile karıştırıp kısık ateşte biraz ısıtın.

1–2 dilim kabuğunu soyduğunuz salatalığı iyice ezerek karışıma ekleyin. Yumurta sarısı, biraz bal ve mısır ununu ilave ederek karışımı krem kıvamına getirin. Buzdolabına koyarak birkaç saat bekletin.

Uygulama : Hazırladığınız kremi 1 ay boyunca haftada iki kere yüzünüze sürün. Kırışıklıklarınızda azalma olduğunu göreceksiniz. Bu krem eğer cildiniz sivilceli ise ona da iyi gelecek.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Dr. Ender Saraç Kuru cilt ve kırışıklık için çilek maskesi

Sağlıklıyaşam uzmanı Dr. Ender Saraç , Kuru cilt ve kırışıklık için çilek maskesini öneriyor.

Hazırlanışı: Bir avuç taze çilek ezilip yulaf unu ile birlikte karıştırılır. Bir adet yumurta sarısı ile iki çorba kaşığı yoğurt çırpıldıktan sonra çilek hamuruna eklenir. Hazırlanan karışıma güzel bir koku vermek için sardunya yağı ilavesi ile krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

Faydaları: Kuru ciltler için besleyici olan çilek kremi; yüz kısmına maske yapılarak uygulanır. Çilek maskesi, aynı zamanda yüzdeki kırışıklıkların kaybolmasını sağlamakta yararlıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,
null
    null