Domuz gribi nedir ve nasıl bulaşır?

Domuz giribi nedir ve nasıl bulaşır? Türkiye’de domuz gribi var mı? Domuz gribi hakkında merak edilenleri bir araya getirdik…

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ” domuz gribi” denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz gribi (A/H1N1) virüsü bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.

Domuz gribi (A/H1N1) nasıl bulaşmaktadır?

Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.

Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar:

    *Ateş,
    *Öksürük,
    *Boğaz ağrısı,
    *Yaygın vücut ağrısı,
    *Baş ağrısı,
    *Üşüme ve Yorgunluk

gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.

Hastalığa yakalanan kişiler ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?

Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.

Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi virüsü cansız yüzeylerde ne kadar yaşar?

Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

Ev eşyalarının temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.
Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

Erişkinlerde acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

    *Zor nefes almak veya nefes darlığı
    *Bilinç bulanıklığı
    *Sık ve uzun süreli kusma

Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?

    *Hızlı veya zor nefes alma
    *Vücutta solgunluk ya da morarma
    *Beslenememe
    *Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
    *Huzursuzluk
    *Ateşle beraber döküntü görülmesi

Domuz Gribi Tanısı

Tanı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Test bu konuda özelleşmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır.

Domuz gribini tedavi eden ilaçlar var mıdır?

Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

Domuz gribinden kendimi nasıl koruyabilirim?

Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:

  *Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
  *  Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.
   * Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
    *Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
   * Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
    *Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
Dr. Çağla Karakoç

Etiketler: , , , , , ,

Domuz gribi nedir? H1N1 Nasıl bulaşır?

2009 yılında Meksika ve Amerika’da başlayıp dünyaya yayılan ‘H1N1’ virüsü, 191 ülkede yaklaşık 800 bin kişide görüldü. 8 bin 238 kişinin bulaşan virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği Domur Gribi, genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşıyor. Hatta hasta insanların ağız ve burunlarına dokunup cep telefonu gibi eşyalara temas etmesi yoluyla da hastalığın bulaştığı bildirildi.

Hasta olduğunu bilmeden bulaştırıyor!
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son 50 yılın en önemli salgınlarından biri olarak adlandırdığı Domuz Gribi’nin bulaşıcılığı henüz belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak, hastalandıktan sonraki 7 gün boyunca devam ediyor. Bu durum da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını henüz öğrenmemişken başka insanlara da bulaştırabildiğini gösteriyor.

Dokunduğunuz yere dikkat edin!
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bugün 30 vatandaşın domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiğini söylemesi üzerine hastalıkla ilgili bilgiler veren Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük, “Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir” dedi.

Hastalığın teşhisi artık daha kolay
Korkulan hastalığın teşhisi, burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesiyle konabiliyor. Bu yöntemlerin zaman aldığını belirten Dr. Gözüküçük, “Bir salgın sırasında genellikle klinik bulgularla tanı koymak kolaydır. Ancak son yıllarda hızlı tanı testleri geliştirildi. Bu testlerle klinik örneklerden saatler içinde virüsün antijenleri saptanabiliyor” diye konuştu.

Grip sonrası ‘zatürre’ öldürüyor
Özellikle küçük çocukların potansiyel olarak daha uzun süre bulaştırıcı özellikler taşıdığını vurgulayan Dr. Gözüküçük, “Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı daha yüksek, yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda da gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Hastalıkta akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır. Grip sonrası gelişen zatürre, ölümlerin başta gelen nedenidir” dedi.

65 milyon kişi aşılandı
Domuz Gribi insanlara solunum yoluyla bulaşıyor. Hastalığı önlemek için üretilen Domuz Gribi aşısı, Dünya Sağlık Federasyonu’nun onayladığı bir aşı olarak kayıtlara geçmesine rağmen aşının yan etkileri konusunda hala şüpheler bulunuyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, dünyada Aralık 2009’a kadar 65 milyon aşının yapıldığını ve mevsimsel grip aşısında beklenenlerden farklı yan etkiye rastlanmadığını açıkladı.

(TRTTURK.COM)

Etiketler: , , , , , ,
Genel
null
    null