Fibrokistik Meme Hastalığı

Memede Kitle Kist Fibrokistik Meme Değişimleri – Fibrokistik Meme Hastalığı – Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavisi – Fibrokistik Nedir

Fibrokistik meme hastalığı; mikroskopik ya da büyük kistler ile kendini gösteren bir meme değişikliğidir. Fibrokistik meme hastalığına, memede fibrokistik değişiklik, kistik mastopati, reclus hastalığı gibi birçok isim verilmiştir.

Ne sıklıkta görülür?

Görülme sıklığı tam olarak saptanamamıştır. Yaklaşık olarak kadınların %50´sinde bu hastalık vardır.

Tabii ki bu oran tıpta oldukça büyük bir orandır.

Hangi yaşlarda görülür?

Bu hastalık genellikle 25-45 yaşları arasında görülür. Hastaların %70´i 30-40 yaş grubundadır.

Menapozdan sonraki 1-2 yıl içinde eğer hasta hormon almıyorsa kendiliğinden kaybolur.

AĞRI

En sık görülen şikayet meme ağrısıdır (%66 oranında). Fibrokistik meme hastalığında iki tür ağrı olabilir.

Sıklık Ağrı:

Genelde adetten 7-10 gün önce başlar ve adetin 1. gününe kadar devam eder .

Genellikle 30 yaşlarında görülür. Bazen ağrı koltuk altı ve kola yayılır.

Siklik olmayan ağrı:

Adet sonrası kaybolmayan ağrılardır. 40 yaş civarında sık görülür ve memenin belirli bir bölgesinde ağrı yoğunlaşır.

Meme ağrılarının nedeni hala tam olarak bilinmemektedir.

MEMEDE KİTLE (NODÜLLER)

Bu hastalıkta ikinci sıklıkla görülen şikayet memede sertlik yani kitledir.

Genç yaştaki kadınlarda (25-35 yaş) saptanan kistlerin çoğu fibrokistik kitle ve fibroadenomlardır.

40 yaşından sonra görülen kitlelerin çoğu kanser ya da kisttir. 50 yaşından sonra ise kanser ön plana çıkmaktadır.

Adet öncesi fibrokistik meme hastalığı olan kadınların memesinde gerginlik, şişkinlik ve sertlikler oluşur. Bu nedenle adet sona erdikten sonra yapılan meme muayenesi daha iyi sonuç verir ve yanılma daha az olur.

MEME BAŞINDAN AKINTI

Meme başı akıntıları oldukça sık rastlanılan ve genellikle selim meme hastalıkları sonucu ortaya çıkan, ancak kanser endişesi ile kadınlarda ciddi korkuya sebep olan bir bulgudur. Kaynakwh:

Selim meme hastalığı olan kadınların %10-15´inde, meme kanseri olanların ise %3´ünde meme başı akıntısı vardır.

Yeşilimsi, mavimsi, gri ya da kahverengi akıntılar genellikle iyi huylu meme hastalıklarında (fibrokistik meme hastalığı gibi) görülür. Fibrokistik meme hastalığında akıntı olduğu zaman genellikle her iki meme başından gelir.

Şüpheli meme başı akıntıları mutlaka tetkik edilmelidir.

TANISI

Fibrokistik meme hastalığı tanısında en iyi yöntem mammografidir. Ancak 30 yaşın altındaki bayanların meme dokusu çok yoğun olduğundan mammografi çok iyi sonuç vermez ve küçük lezyonlar atlanabilir.

Ultrasonografi ele gelen sertliklerin kitle mi yoksa kist mi olduğunu saptamakta işe yarar.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi en kolay ve en ucuz yöntemdir. İğne ile kist içine girilip aspire edilir ve tetkik için patolojiye gönderilir. Eğer kitle ise küçük bir parça aspire edilir ve patolojik incelemeye gönderilir.

Kist aspire edildikten sonra hala ele kitle geliyorsa cerrahi yöntem ile kitle çıkartılmalıdır.

TEDAVİSİ

Fibrokistik meme hastalığı saptanan kadınların şikayetleri sırasıyla; memede ağrı, sertlikler, ele gelen kitle ve meme başı akıntısıdır.

Tetkikler sonucu (mammografi, ultrasonografi ve biopsi gibi ) kesin tanı konulunca hastaya hastalığı konusunda ayrıntılı bilgi verilir. Hastalığının kanser riski taşıyıp taşımadığı anlatılır. Kanser riskinin olmadığını öğrenince çoğu hastanın şikayetlerinde gerileme olmaktadır.

Şikayetleri geçmeyen hastalarda ağrı kesici merhemler ve tabletler verilebilir. Hormonlara yönelik tedaviler yapılabilir.

Beslenme:

Gıdalarla az yağ alınması, kalori miktarının azaltılması, kafein alınmaması ağrıları ve şikayetleri azaltabilir.

Cerrahi:

Kanser şüphesi olan vakalarda biyopsi yapılır.

Habaset riski olmayan fibrokistik meme hastalığında cerrahinin yeri yoktur. Eğer çok şiddetli ağrılar varsa ve bütün tedavilere yanıt vermiyorsa ameliyat kararı alınabilir. Ancak bu durum çok enderdir

Etiketler: , , ,

Meme sağlığı mamografi ve gözetim

Geleceğe emin adımlarla sağlıklı olarak devam etmek istiyorsanız göğüslerini korumak ve düzenli kontrolleri olsun kadınların bazı adımlar atması gerekir. İşte size güven verici sonuçlar elde yardımcı olabilecek bir kaç şey vardır:
1. Rutin mamogram kontrolü yaptırın. Her ne kadar uzun vadede faydaları mamogram son soru altında, doktorlar ve araştırmacılar, düzenli bir x-ray şu anda kadın sağlığı ve meme durumunu izlemek için kullanılabilir en iyi yöntem olduğunu kabul geldiler. Bu düşük doz x-ray görünümleri, iki veya daha fazla perspektif aldığı her meme ayrı bir sıkıştırma içerir. Sonuçları hekimlere çok kısa bir süre rapor fotoğraf birkaç gün içinde okunur. X-ışınları kistleri, tümörleri tespit etmek ve kanal tıkanıklıkları, böylece bu uygun bir şekilde ve derhal tedavi edilebilir yardımcı olabilir. Kırk yaşın üzerindeki kadınlar yıllık mamogram olması için, çeşitli sağlık ve aile faktörlere bağlı olarak öneriler alabilirsiniz.

2. Kadınlar çocuklar önceki hayatında olan ve meme kanseri riskini azaltabilir onların daha fazla çocuk var. Bu gerçeği gebelik, eğer değiştirilmemiş, sol kanser neden olabilir meme değişiklikleri uyarır kaynaklanmaktadır. Ise korelasyon ne açık ne de tutarlı, kimin genç veya çoklu gebelik bu kategoriye dahil kadınların sakinleştirebiliriz.
3. Bir yemek, yüksek lif, düşük yağ diyeti. Araştırmalar, kadınların daha az meme kanseri eğilimli olabilir beslenme yağ yüksek düzeyde bir kaçının gösterir. Daha az kırmızı et ve tavuk veya balık, yanında bol sebze ve meyve her gün yemeye çalışın. Buna ek olarak, amacı bütün buğday ve benzeri kaynaklardan günlük diyet yeterli gram lif almak veya pişmiş sebze, taze.
4. Günlük egzersiz otuz dakika al. Yeni yapılan bir çalışmada kadınların 30-40 dakika her gün egzersiz gösterdi olanlar düzenli olarak egzersiz olmayan daha az kansere yakalanma riski vardı. Egzersiz hangi daha fazla bedensel sağlığı arttırmak ve bağışıklık fonksiyonu teşvik dolaşım ve kas koordinasyonu, geliştirir. Bu avantajlar iyi meme sağlığı için de katkıda bulunabilir.
5. Sigara içmeyin veya fazla alkol içmek. Sigara, bu meme kanalları veya damarlar yerleşmek ve tümör büyümesini teşvik vücut boyunca serbest radikallerin birikimine katkıda dolaşım sıkıştırır. Günde ikiden fazla içecek önemli alkol tüketimi artmış meme kanseri riskini bağlı olmuştur. Içecek ve ılımlılık duman, eğer at all.
6. Göğüs travması kaçının. Darbeler, yoğun basınç, veya herhangi bir yaralanma nadiren Kansere büyümek içine hücre anomalilerin yol açabilir. Zaman, bir spor sutyen giymek egzersiz. Eğer koruyucu giysiler kullanmak takım sporları oynarlar.
7. Hemşire çocuklarınız. Şişe yerine-senin bebekler, meme-onları beslemek besleme. Çalışmalar bir bebek için en iyi ve emziren anne sütü olduğunu göstermek de anneler için meme sağlığı destekler.

Etiketler: , , , ,
null
    null