İşte kanserde ölümleri azaltma yöntemleri

Avustralyalı uzmanlar tarafından yürütülen bir çalışmada, kanserin sebep olduğu üç ölümden birini önleyen en etkili yöntemler belirlendi.

Avustralya’nın Queensland eyaletinde bulunan QIMR Berghofer Tıbbi Araştırma Enstitüsünde görevli uzmanların yaptığı araştırmada, kanserden ölümlerin yüzde 90’nına sigaranın, güneş ışığına fazla maruz kalmanın, kilonun, yetersiz beslenme ve alkolün sebebiyet verdiği belirtildi.

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın “Public Health” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, en etkili yöntemler arasında emzirme ve düzenli aspirin kullanımı da yer alıyor.

Kansere yakalanma riskini azaltmak için öneriler şöyle sıralandı:

“Sigarayı bırakın. Akciğerde katran birikmesi ve DNA değişikliğini beraberinde getiren bu vazgeçilmesi güç alışkanlık her yıl kanserden çok sayıda ölüme sebep oluyor. Zararlı UV ışınlarından sakının.

Kırmızı etin sınırlandırıldığı bir beslenme biçimini benimseyin. Kırmızı etin azaltılmasının kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olduğu belirtilen araştırmaya göre, erkekler için günlük tüketilmesi tavsiye edilen kırmızı et miktarı 30, kadınlar için 25 gram.

Bağırsak sağlığı açısından önemli lifli besinler tüketin. Gelişmiş ülkelerde yüksek kolon kanseri oranlarına işlenmiş gıdaların yol açtığı, öte yandan bakliyat ağırlıklı beslenen Afrika kıtasında bu oranların düşük olduğu görülüyor.

Günlük iki porsiyon meyve ve üç porsiyon sebze, dengeli beslenmenin sihirli sayıları olarak kabul ediliyor. Aşırı kilo ve obeziteden kaçının.

Enfeksiyon kaynaklı kanserden ölümü engellemek için aşı yaptırın ve düzenli sağlık kontrolünden geçin.

Karaciğer, bağırsak, göğüs ve ağız kanserinden ölüme sebep olan alkolden uzak durun.

Hareket edin. Bütün gün oturmak ve her gün bir saatten az egzersiz yapmak bağışıklık sistemini ve hormon seviyelerini düşürerek, kanserden ölüm riskini artırıyor.

Emzirin. Araştırmacılar, bir yıl boyunca emzirmenin kansere yakalanma olasılığını azalttığını bildirdi. Düzenli olarak aspirin kullanın.”

AA

Etiketler: , , , , ,

İşte unutkanlığı yenmenin formülü

Beden Aklıyla Zayıfla kitabını çıkardıktan sonra dikkatleri üzerine toplayan Obezite Doktoru Dr. Fevzi Özgönül, Havucun unutkanlığa karşı kullanımının yaygın olduğunu ve son yıllarda erken bunama, alzheimer, kap krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlandığını belirtti.Dr. Fevzi Özgönül, bahar sebzelerinin faydaları hakkında şunları kaydetti; “Taze sarımsak, mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmaktadır.”

Özgönül, karaciğer dostu olarak bilinen enginarın, içerdiği vitamin, mineral yoğunluğu ve anti toksin özelliği ile birçok hastalıkta gıda desteği olarak kullanıldığını da söyledi. Özgönül, “Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmektedir. Bunun dışında kalp hastalıklarında, romatizma ve gut da, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında faydalıdır. Enginar yemeği yaparken sadece taban bölümü değil, yapraklarının da pişirilip dip kısmının sıyrılarak yenmesi tavsiye edilir.” ifadelerini kullandı.Demir deposu olarak bilinen ıspanağın A, B, C ve E vitaminlerinden, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri ve protein açısından zengin bir sebze olduğunu belirten Özgönül, “Bu nedenle vücudun direncini arttırır, özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur. Tüm bu faydalarının yanında ıspanak gut hastalarına, eklem iltihabı olanlara, böbrek taşı şikayeti olanlara tavsiye edilmez.” şeklinde konuştu.

Taze fasulyenin özellikle mevsiminde haftada 2 defa, tüketilmesinin önerildiğini hatırlatan Özgönül, şöyle devam etti: “Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebi ile diğer gıdaların sindirimine yardımcı olduğu ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağladığı için ayrıca kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir yiyecektir. Biberiyede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, mide ülserinde, hazımsızlık ve sindirim sisteminin yavaş çalıştığı kabızlık gibi durumlarda, migren tipi baş ağrılarında faydalı olabilir. Hatta biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını hafifletmekte kullanılabilir.”

(İHA)

Etiketler: , , , ,
Genel

İşte Türkiye’nin en önemli sağlık sorunları

Obeziteyle mücadele günü değil, yılı ve yıllarının olması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, her ayın son pazar günü 81 ilde, toplumun farklı dinamikleriyle biraraya geldiklerini anımsattı.

Müezzinoğlu, evhanımları, üniversite öğrencileri, bürokratlar ile sabah yürüyüşleri yaptıklarını anlatarak, toplumun diğer kesimleriyle de bunu gerçekleştireceklerini dile getirdi. Müezzinoğlu, bunlardan birinin esnaf ve 19 Mayıs dolayısıyla da gençler olacağını kaydetti.

Müezzinoğlu, 77 milyona bir kültürü edindirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Sağlığım için hareket etmeliyim. Sağlığım için obez olmamam için bu gerekli” anlayışını yerleştirmek istediklerini kaydetti. Müezzinoğlu, “Sağlıklı beslenme, hareket yılı ve yılları, bundan sonra hep gündemimizde olacak” diye konuştu.

5 gün boyunca harekat

Türkiye için en ciddi sağlık sorunu olarak neyi gördüğü sorusuna Müzezzinoğlu, şu karşılığı verdi:

“Dört temel başlık var: Bir, tütün ve tütün ürünleri, buna nargile de dahil. İki, alkol. Alkolde dünya gelişmiş ülkelerine göre daha iyi durumdayız. Ama duyarlılığımızı artırmamız lazım, olduğumuz konumun gerisine gitmemiz lazım. Üç, sağlıksız beslenme ve obezite. Dört, hareketsiz yaşam. Bu dört başlık, en çok ölümlerin nedeni olan kanser ve kardiyovasküler hastalıkların da ana dört nedenidir. Bunları ne kadar kontrol altına alabilir, azaltabilirsek o kadar sağlıklı toplumumuz olacak.”

Kendisinin spor yapıp yapmadığı sorusu üzerine Müzezzinoğlu, haftanın 5 günü yarım saat hareket ettiğini anlattı. Müezzinoğlu, Ankara’da yüzdüğünü, İstanbul’da yürüdüğünü dile getirdi.

“Bir cümle eklendi”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığındaki görevden almalara ilişkin haberlerin sorulması üzerine, şu ana kadar kimseyi görevden almadığını bildirdi.

Hastanelerden randevu almak için oluşturulan Alo 184 hattına ilişkin bir soru üzerine Müezzinoğlu, “Orada bir eksik kelime var. ‘Bütün operatörler meşgul’ diyor. İlkesel olarak 1 dakika içinde cevap verme kuralımız var. Ama vatandaşa, o 1 dakika içinde cevap verileceği orada söylenmiyor. Operatörler meşgul denilince, telefonu kapatıyor. ‘Biraz bekleyin en geç 1 dakika içinde size cevap verilecektir’ cümlesi ilave oldu” diye konuştu.

Kaynak: AA

Etiketler: , , , , , ,
null
    null