Sağlıklı yaşam için ‘Hareket Her Yerde’

Sağlık bakanlığı obeziteyle mücadeleyi sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından iki yıl önce başlatılan etkinlik bu kez Bodrum Yalıkavak Marinasında düzenlendi.

Yaklaşık bir kilometrelik alanda yapılan yürüyüş etkinliğinde ,vatandaşlar sağlıklı yaşam için hareket etti.

Etkinliğe Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doc. Dr. Hacı Ömer Tontuş, mankenler Asuman Krause ve Murat Başoğlu da destek verdi.

Etkinliğe katılarak halkla birlikte spor yapan ünlü Manken Asuman Krause “Ben çok yakın bir zamanda çok küçük bir çocuğun kolesterol problemi olduğunu öğrendim. Çok küçük çocuk dediğim 7-8 yaşındaydı. Yani demek ki küçüklükten itibaren başlamalıyız hep hareket hep hareket, sağlıklı beslenmek” diye konuştu.

Üç saatte yaklaşık 800 vatandaşın katıldığı etkinlikte, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş ise iki yıl önce AVM’lerde başlayan etkinliğin hızla farklı mekanlara yayıldığını belirterek, “Şu ana kadar belirlediğimiz 20 nokta var. Bunlardan 11´i İstanbul´da biri Ankara´da, bugün Bodrum´dayız, Muğla´dayız. Bir sonraki basamakta, İzmir, Bursa gibi illerle devam edeceğiz” dedi.

Hergün en az 10 bin adım yürünmesi tavsiyesinde bulunan Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Halit Yerebakan da “Atalarımız söylemiş değil mi;”İşleyen demir ışıldar” diye. Hareket eden beden de yaşlanmıyor diyoruz. Bütün hastalıklarda belkide en önemli tavsiye her seferinde hareket oluyor ve diyorum ki günde 10 bin adımı yakalayalım” dedi.

Marina içinde düzenlenen parkurda etkinliğe katılanlara, kalori ve yürünen mesafenin ölçülmesi için bileklik takıldı.

Etkinliğe katılanlara kalori bilekliği, tişört, şapka ve çeşitli hediyeler verildi. 

Etiketler: , , , , , ,

Her 8 kadından biri meme kanseri

Acıbadem Adana Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Yavuz, meme kanserinin dünyada ortalama her 8 kadından birinde görüldüğünü ve her yıl yaklaşık 450 bin kadının bu hastalıktan yaşamını yitirdiğini belirtti.

Yavuz, ”8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, bu oranın tüm kadın kanserlerine bağlı ölüm nedenlerinin yüzde 14’ünü oluşturduğunu bildirdi.

Meme kanserinin kadınlarda erkeklere göre çok daha sık görülebilen bir hastalık olduğunu aktaran Yavuz şunları kaydetti:

”Meme kanseri dünyada ortalama her 8 kadından birinde görülüyor ve her yıl yaklaşık 450 bin kadın bu hastalıktan yaşamını yitiriyor. Meme kanseri erken teşhis edildiğinde hem meme koruyucu cerrahi şansı doğuyor, hem de hayat kurtarıcı bir tedavi mümkün olabiliyor. Bu hastalık grubunda, memenin korunarak radikal cerrahi tedavilerinin uygulanabiliyor olması bir kadın için oldukça büyük öneme sahip. Meme kanseri farkındalık çalışmaları nedeniyle meme kanseri hakkında kadınların bilgi seviyesi yükselse bile, erken teşhiste çok önemli rol oynayan mamografik tarama, hekim muayenesi ve kendi kendini muayene etme çoğu zaman ihmal ediliyor.”

Yavuz, kadının birinci derece yakınının meme kanseri olmasının büyük önem taşıdığını ve özellikle annenin veya kardeşin menopoz dönemi öncesi meme kanseri olması durumunda riskin çok daha fazla yükseldiğini dile getirdi.

Birinci derece yakınlarında meme kanseri, yumurtalık kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri ile prostat kanseri öyküsü olan kadınların yüksek risk grubuna girdiğini anlatan Yavuz, ”Aile bireylerinden en genç kanser teşhisi alan kişinin tanı anındaki yaşından 10 yıl önce, kadına tarama testlerinin başlatılması gerekiyor. Ancak genel olarak ailede kanser hastalığı bulunan kadınlarda 25 yaşın klinik muayene ve tarama testlerinin başlatılması için en uygun dönemi oluşturduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

(AA)

.

Etiketler: , , , , , ,
null
    null