Kadınlar için önerilen süper 6 gıda

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, özellikle 35 yaş sonrası kadınlar için 6 süper gıda önerisinde bulundu. Keçeci, 6 süper gıda ve faydalarını şöyle açıkladı;

 Keçeci, 6 süper gıda ve faydalarını şöyle açıkladı;

BROKOLİ

Özellikle cilt sağlığı üzerinde oldukça fazla olumlu etkisi olan brokoli, antioksidan özelliği ile cilt yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir. Cildimizi esnek tutar, morarma ve çürümenin önüne geçer, kansere karşı korur. Akne oluşumunu önler, cilt kuruluğunu azaltır. Bunun yanında mide ve bağırsak sistemimizin düzenlenmesinde de olumlu etkileri vardır.

HAVUÇ

A vitamini içeriği de yüksek olarak bilinen havuç, hem sinir sistemi hem göz hem de cildimiz için oldukça önemli bir gıdadır. Cilde parlaklık verir, nem kazanmasını sağlar ve yenilenmesine yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelir, kalp dostudur ve iltihabik hastalıklarda etkilidir. Kivi Kivi hem vücudu mutluluk veren seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur hemde cildi güzellştirir ve besler, kolestrerol düşürücü ve tansiyon düşürücü etkileri bulunmaktadır. C vitamini içeriği yüksek olan kivinin içeriği hücre DNA sını korur, kan şekeri regülasyonuna yardımcıdır

D VİTAMİNİ İLE TAKVİYE EDİLMİŞ AZ YAĞLI SÜT VEYA PORTAKAL SUYU

Kadınların günde belirli miktarlarda D vitaminine ihtiyacı bulunuyor. Kalsiyumun kemiklere faydalı olabilmesi için barsaklardan emilmesi gerekiyor. D vitamini alımı kadınlarda kalsiyum kaybı nedeniyle kemik kırılmalarına kadar olumsuz sonuçlara yol açabilen osteoporozun yanı sıra şeker hastalığı, multipl skleroz (MS), göğüs, kolon ve yumurtalık kanseri risklerini de azaltıyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar D vitaminin barsak ve yumurtalık kanserini önleme potansiyeli olduğunu ortaya koydu.

ÇİLEK VE BÖĞÜRTLEN

Çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyveler aynı şarapta olduğu gibi anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı olduğu bilinen antokyan maddesini içerirler. Antokyanlar meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasındadır. C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyveler, cildin yaşlanmaya karşı korunmasına da katkıda bulunuyorlar.

FASULYE

Kadınların haftada en az üç dört kez yemelerinde büyük yarar olan fasulye protein ve lif açısından da son derece zengin bileşimleriyle, kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca kadınlık hormonlarının dengeli ve istikrarlı olmasına katkıda bulunuyor. Uluslararası kanser araştırmalarına yer veren International Journal of Cancer adlı bilimsel makale dergisi araştırmacıların fasulye türlerinin ve mercimeğin göğüs kanserini önleyici etkileri olabileceğine dair bazı çalışmalar bulunduğunu duyuruyor.

DOMATES (DİĞER KIRMIZI MEYVELER: KARPUZ, KIRMIZI ÜZÜM, KAN PORTAKALI)

Kadınların domates, kan portakalı ve karpuz gibi likopen zengini gıdaları haftada üç – beş kez tüketmeleri tavsiye ediliyor. Güçlü bir antioksidan olan likopenin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı gibi, kadınlarda da meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyan yeni araştırmalar var.

DÜŞÜK YAĞLI YOĞURT

Henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte, haftada üç ila beş kez tüketilen az yağlı yoğurdun kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığı yolunda görüşler var. Ayrıca uzmanlar yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin (probiyotikler) insan sağlığına çok olumlu etkileri bulunuyor. Barsakları ve sindirim sistemini düzenliyor, rahatlatıyor. Ayrıca kadınlarda mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini azaltıyor.

YAĞLI BALIKLAR

Haftada iki üç kez yenebilecek bu balıklarda en yararlı unsur Omega-3 yağ asitleridir. Somon, sardalye vb. gibi balık çeşitleri, hücre zarını güçlendirdikleri gibi, kalp hastalığı, hipertansiyon, depresyon, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı korunmaya katkıda bulunuyorlar.

(AA)

.

Etiketler: , , , , , ,

Gıda alırken nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz?

Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte ‘güvenilir gıda’ kavramı da önem kazandı. Peki, sağlıklı beslenmek ve gıda alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte size sağlıklı gıdaya ulaşma reçetesi…

Sanayileşme, küreselleşme ve ekonomik düzeydeki gelişmeler ile birlikte insanların yaşam tarzlarının yanı sıra beslenme alışkanlıkları da değişiyor. Hemen hemen her gün piyasada bulunan sağlıksız gıdalarla ilgili birçok haber çıkıyor. Vatandaşlar ise son yıllarda önemi iyice artan ‘güvenilir’ gıdaya nasıl ulaşacağı sorusunun yanıtını arıyor. İşte size gıda satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları…

Açıkta satılan gıdalardan uzak durun

Türkiye’de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda güvenliği ile ilgili birçok yeni düzenleme gerçekleştirerek, piyasada satışa sunulan ürünleri kontrol altında tutuyor. Yapılan denetimler sonrasında ise sağlığa zararlı olduğu tespit edilen ürünler toplatılıp, sorumlu firmalara da para cezaları veriliyor. Bakanlık ayrıca firmaların isimlerini resmi internet sitesinde yayımlayarak, kamuoyu ile paylaşıyor. Ne var ki, Türkiye’de açıkta satılan, etiketsiz ve ruhsatsız ürünler de hala talep görüyor. Bu nedenle hem Gıda Tarım ve Hayvancılık hem de Sağlık Bakanlığı, tüketicileri uyararak merdiven altı üretimle piyasaya sürülen ürünlerden uzak durulması konusunda uyarıyor.

Gıda satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Güvenilir gıdaya ulaşmak için öncelikle belli unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. İşte size gıda satın alırken bakmanız gereken kriterler…
-Öncelikle zorunlu etiket bilgilerinin yer aldığı ambalajlı ve etiketli gıdalar tercih edilmeli.
-Etiket üzerinde bulunan Bakanlıkça verilmiş onay/kayıt/ithalat tarih ve numarasını kontrol edilmeli.
-Kolay bozulabilen ve kısa sürede tüketilmesi gereken peynir, et gibi ürünlerin son tüketim tarihi incelenmeli.
-Etiketteki ürünün adlandırılmasına dikkat edip, içindekiler bölümünü incelemeli.
-Her ürünün kendine özgü muhafaza şartlarında (sıcaklık, nem, ışık gibi) satışa sunulup sunulmadığına bakılmalı.
-Gıdaların bulunduğu buzdolabı ve derin dondurucuların sıcaklık ölçerlerinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli.
-Açıkta satılan ambalajsız gıdalar ile ambalajı yırtılmış ve bozulmuş gıdalar satın alınmamalı.
-Dökme olarak (orijinal ambalajından çıkarılmış) satın alınan gıdaların etiket bilgileri (son tüketim tarihi, üretici firma gibi) mutlaka istenmeli.
-Gıda etiketleri, satın aldığımız ve tükettiğimiz gıdaların kimlik kartlarıdır. Bu etiketler, diğer birçok bilginin yanı sıra gıdanın içindekiler, besin ögeleri ve enerjisi hakkında bilgileri içerir. Bir gıdayı almadan önce bu etiketler mutlaka incelenmelidir.

Sağlıklı beslenmek için temel kurallar

Sağlıklı beslenebilmek içinse uzmanlar, temel kurallara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu kurallar arasında ise şunlar yer alıyor:
-Güvenilir gıda tüketmek
-Dengeli beslenmede besin çeşitliliğini esas alan değişik gıda gruplarından yararlanmak
-Tükettiğiniz gıdaların kalori miktarlarına dikkat edin, yüksek kalorili gıdalardan kaçınmak
-Yağlı ve şekerli gıdaları sınırlı tüketmek
-Öğünler ve öğün içeriği önemlidir, öğün sayısı ve aralıklarını iyi planlayın ve bu plana uyun, kahvaltıyı ihmal etmeyin
-Günlük protein gereksiniminizi karşılayın
-Vücudu susuz bırakmayın, sıvı tüketimine önem verin
-Taze meyve ve sebze ile süt tüketimine özen gösterin
-Tuz tüketimini azaltın
-Yiyecekler hazırlanırken besin kayıplarını en azda tutmaya çalışın, gıda güvenilirliğini tehlikeye atacak uygulamalardan kaçının.

(TRTTURK.COM)

Etiketler: , , , , , , ,
Genel
null
    null