Domuz gribi nedir? H1N1 Nasıl bulaşır?

2009 yılında Meksika ve Amerika’da başlayıp dünyaya yayılan ‘H1N1’ virüsü, 191 ülkede yaklaşık 800 bin kişide görüldü. 8 bin 238 kişinin bulaşan virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği Domur Gribi, genellikle öksürme, hapşırma gibi solunum yoluyla bulaşıyor. Hatta hasta insanların ağız ve burunlarına dokunup cep telefonu gibi eşyalara temas etmesi yoluyla da hastalığın bulaştığı bildirildi.

Hasta olduğunu bilmeden bulaştırıyor!
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) son 50 yılın en önemli salgınlarından biri olarak adlandırdığı Domuz Gribi’nin bulaşıcılığı henüz belirtileri görülmeden 1 gün önceden başlayarak, hastalandıktan sonraki 7 gün boyunca devam ediyor. Bu durum da kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını henüz öğrenmemişken başka insanlara da bulaştırabildiğini gösteriyor.

Dokunduğunuz yere dikkat edin!
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bugün 30 vatandaşın domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiğini söylemesi üzerine hastalıkla ilgili bilgiler veren Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük, “Hasta bir kişinin öksürüğü ya da hapşırığından çıkan damlacıkların masa gibi bir yüzeye temas etmesinin ardından başka bir kişinin bu masaya elle dokunması, ardından ellerini yıkamadan gözlerine, ağzına veya burnuna dokunması sonucu hastalık kişiden kişiye geçebilir” dedi.

Hastalığın teşhisi artık daha kolay
Korkulan hastalığın teşhisi, burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesiyle konabiliyor. Bu yöntemlerin zaman aldığını belirten Dr. Gözüküçük, “Bir salgın sırasında genellikle klinik bulgularla tanı koymak kolaydır. Ancak son yıllarda hızlı tanı testleri geliştirildi. Bu testlerle klinik örneklerden saatler içinde virüsün antijenleri saptanabiliyor” diye konuştu.

Grip sonrası ‘zatürre’ öldürüyor
Özellikle küçük çocukların potansiyel olarak daha uzun süre bulaştırıcı özellikler taşıdığını vurgulayan Dr. Gözüküçük, “Okul çağındaki çocuklar gibi kalabalık ortamlarda bulunanlarda hastalığa yakalanma oranı daha yüksek, yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olanlarda da gribe bağlı ölüm oranı yüksektir. Hastalıkta akciğer komplikasyonları en sık görülen komplikasyonlarıdır. Grip sonrası gelişen zatürre, ölümlerin başta gelen nedenidir” dedi.

65 milyon kişi aşılandı
Domuz Gribi insanlara solunum yoluyla bulaşıyor. Hastalığı önlemek için üretilen Domuz Gribi aşısı, Dünya Sağlık Federasyonu’nun onayladığı bir aşı olarak kayıtlara geçmesine rağmen aşının yan etkileri konusunda hala şüpheler bulunuyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, dünyada Aralık 2009’a kadar 65 milyon aşının yapıldığını ve mevsimsel grip aşısında beklenenlerden farklı yan etkiye rastlanmadığını açıkladı.

(TRTTURK.COM)

Etiketler: , , , , , ,
Genel
null
    null