Gıda alırken nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz?

Beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte ‘güvenilir gıda’ kavramı da önem kazandı. Peki, sağlıklı beslenmek ve gıda alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte size sağlıklı gıdaya ulaşma reçetesi…

Sanayileşme, küreselleşme ve ekonomik düzeydeki gelişmeler ile birlikte insanların yaşam tarzlarının yanı sıra beslenme alışkanlıkları da değişiyor. Hemen hemen her gün piyasada bulunan sağlıksız gıdalarla ilgili birçok haber çıkıyor. Vatandaşlar ise son yıllarda önemi iyice artan ‘güvenilir’ gıdaya nasıl ulaşacağı sorusunun yanıtını arıyor. İşte size gıda satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları…

Açıkta satılan gıdalardan uzak durun

Türkiye’de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda güvenliği ile ilgili birçok yeni düzenleme gerçekleştirerek, piyasada satışa sunulan ürünleri kontrol altında tutuyor. Yapılan denetimler sonrasında ise sağlığa zararlı olduğu tespit edilen ürünler toplatılıp, sorumlu firmalara da para cezaları veriliyor. Bakanlık ayrıca firmaların isimlerini resmi internet sitesinde yayımlayarak, kamuoyu ile paylaşıyor. Ne var ki, Türkiye’de açıkta satılan, etiketsiz ve ruhsatsız ürünler de hala talep görüyor. Bu nedenle hem Gıda Tarım ve Hayvancılık hem de Sağlık Bakanlığı, tüketicileri uyararak merdiven altı üretimle piyasaya sürülen ürünlerden uzak durulması konusunda uyarıyor.

Gıda satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Güvenilir gıdaya ulaşmak için öncelikle belli unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. İşte size gıda satın alırken bakmanız gereken kriterler…
-Öncelikle zorunlu etiket bilgilerinin yer aldığı ambalajlı ve etiketli gıdalar tercih edilmeli.
-Etiket üzerinde bulunan Bakanlıkça verilmiş onay/kayıt/ithalat tarih ve numarasını kontrol edilmeli.
-Kolay bozulabilen ve kısa sürede tüketilmesi gereken peynir, et gibi ürünlerin son tüketim tarihi incelenmeli.
-Etiketteki ürünün adlandırılmasına dikkat edip, içindekiler bölümünü incelemeli.
-Her ürünün kendine özgü muhafaza şartlarında (sıcaklık, nem, ışık gibi) satışa sunulup sunulmadığına bakılmalı.
-Gıdaların bulunduğu buzdolabı ve derin dondurucuların sıcaklık ölçerlerinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli.
-Açıkta satılan ambalajsız gıdalar ile ambalajı yırtılmış ve bozulmuş gıdalar satın alınmamalı.
-Dökme olarak (orijinal ambalajından çıkarılmış) satın alınan gıdaların etiket bilgileri (son tüketim tarihi, üretici firma gibi) mutlaka istenmeli.
-Gıda etiketleri, satın aldığımız ve tükettiğimiz gıdaların kimlik kartlarıdır. Bu etiketler, diğer birçok bilginin yanı sıra gıdanın içindekiler, besin ögeleri ve enerjisi hakkında bilgileri içerir. Bir gıdayı almadan önce bu etiketler mutlaka incelenmelidir.

Sağlıklı beslenmek için temel kurallar

Sağlıklı beslenebilmek içinse uzmanlar, temel kurallara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu kurallar arasında ise şunlar yer alıyor:
-Güvenilir gıda tüketmek
-Dengeli beslenmede besin çeşitliliğini esas alan değişik gıda gruplarından yararlanmak
-Tükettiğiniz gıdaların kalori miktarlarına dikkat edin, yüksek kalorili gıdalardan kaçınmak
-Yağlı ve şekerli gıdaları sınırlı tüketmek
-Öğünler ve öğün içeriği önemlidir, öğün sayısı ve aralıklarını iyi planlayın ve bu plana uyun, kahvaltıyı ihmal etmeyin
-Günlük protein gereksiniminizi karşılayın
-Vücudu susuz bırakmayın, sıvı tüketimine önem verin
-Taze meyve ve sebze ile süt tüketimine özen gösterin
-Tuz tüketimini azaltın
-Yiyecekler hazırlanırken besin kayıplarını en azda tutmaya çalışın, gıda güvenilirliğini tehlikeye atacak uygulamalardan kaçının.

(TRTTURK.COM)

Etiketler: , , , , , , ,
Genel

Yemekten hemen sonra dikkat!

Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunu. Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, vejetaryen diyet ile beslenenlerde daha sık eksiklik görülüyor. Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikayeti görülüyor. Özellikle yiyeceklerin demir içeriğinin az olması ve demirin bağırsaklardan emilmesinin çok güç olması sebebi ile demir eksikliği sık görülürken, yemeklerden sonra içilen çay ve kahvenin besinden alınan demirin emilimini azalttığı saptandı.

“VAZGEÇMEMİZ GEREKİR”

Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr. Fevzi Özgönül, çay, kahve ve kakao içerisinde bulunan bazı maddelerin, demir emilimini yarı yarıya azalttığını belirterek şöyle konuştu: “Yemeklerin hemen üzerine içilen çay ve kahveden vazgeçmemiz gerekir. Tabii ki demirin faydaları olduğu gibi fazlalığının da zararı vardır. Bünyeye fazla miktarda demir almak damar sertliğine, hücrelerin yağlanmasına ve erken yaşlanmasına sebep olur. Demir fazlalığı kanser riskini artırdığı gibi siroz, şeker hastalığı, halsizlik, iştahsızlık, kalp büyümesi, bulantı, kusma, nefes darlığı gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. İnsanların günlük alınması gereken demir miktarı 10-15 mg’dır. Bebeklerde 1-2 mg, yetişkin erkeklerde 10mg, kadınlarda 20mg, gebeliklerde 30-35 mg olarak tavsiye edilir.”

Kaynak: İHA

Etiketler: , , , ,
null
    null