Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri Resimleri

Temel Özellikleri
Akbaş; iri cüsseli, atletik yapılı, dururken ve hareket halinde son derece güzel ve zariftir. Anadolu’da kullanılan en eski koruma köpeklerinden birisidir.

Apartman hayatına uygun değildir. Hareket etmek ve mutlu olmak için geniş alanlara ihtiyaç duyar.

Neler Yapar?
Koyun, inek gibi çiflik hayvanlarına karşı iyi ve koruyucu, fakat kurt, ayı, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok saldırgandır. Genellikle yabancılara karşı saldırgan olduğu için bulunduğu evin veya bahçenin çevresi dış ortamı görmemesi için kapatılır. Aksi halde yürüyen ve hareket eden her şeye havlayabilir. Geceleri, gündüz vaktine göre daha fazla dikkatli ve bekçidirler. Günümüzde bekçi köpeği olmanın yanı sıra çoban köpeği olarak da kullnılmaktadır.

Tarihçesi
Aynı zamanda Türk çoban Köpeği de denilen bu ırk Türkiye’de Batı ve Orta Anadolu Bölgesi’nde yaşamaktadır. Bundan 3000 yıl önce üretildiği ve atalarının diğer çoban köpekleri olabileceği sanılmaktadır. Ayrıca bazı kişilerce Avrupa’da yaşayan Pyrenean Mountain Dog, Tatra Mountain Dog, Kuvarsz ve Komondor gibi iri beyaz ırklarla da bir akrabalığı düşünülmektedir.

Familya: çoban köpeği, sürü koruma köpeği Türk çoban Köpeği, Akbash Dog Beyaz ve krem rengi tonları. Türkiye çok eski zamanlar. Sürü bekçiliği, çoban köpeği

Günümüzdeki İşlevi: Sürü bekçiliği, güvenlik 10-13 yıl

Ortalama Ömür:

Kilo Erkek/Kilo Dişi: 41-61/38-58 kg

Boy Erkek/Boy Dişi: 70-82/67-78 cm

Etiketler: , , , , , , , ,
Facebook Profilinde Paylaş Twitter'da Paylaş
null
Özel Arama
    null